Królowa sportu w Strzelinie

0

W środę, 9 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie nowego boiska lekkoatletycznego przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Strzelinie wybudowanego w ramach programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”. W uroczystości udział wzięli reprezentanci lokalnych i regionalnych władz i instytucji.

Impreza rozpoczęła się zawodami lekkoatletycznymi z udziałem uczniów gminnych szkół. W organizacji turnieju pomógł Marian Żygadło – Przewodniczący Międzyszkolnego Związku Sportowego w Strzelinie. Następnie przecięcia biało-czerwonej wstęgi i symbolicznego otwarcia obiektu dokonali wspólnie: Burmistrz Dorota Pawnuk, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Radosław Mołoń oraz Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Strzelinie – Małgorzata Ratajczak. Wicemarszałek Mołoń pogratulował władzom gminy tak wspaniałego obiektu, a młodym sportowcom życzył samych sukcesów. Przekazał na ręce Burmistrz Doroty Pawnuk list gratulacyjny przesłany przez Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego oraz mistrzynię olimpijską, Irenę Szewińską. Kompleks poświęcił proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego Andrzej Porębny. Uroczystość zakończyła część artystyczna – przedstawienie w wykonaniu uczniów PSP nr 5 pt: „Studio Sportowe”.

W skład obiektu przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Strzelinie wchodzi boisko wielofunkcyjne o poliuretanowej nawierzchni umożliwiające grę w piłkę ręczną, koszykową, siatkową i nożną. Na tym uniwersalnym obiekcie można uprawiać również tenis ziemny. Kolejne elementy kompleksu to – czterotorowa bieżnia lekkoatletyczna o obwodzie 200 m, z 6 torowym odcinkiem prostym bieżni do sprintu o długości 60 m i skocznia w dal o wymiarach 2,75×10 m i rozbiegu długości 40 m. Wykonawca inwestycji – strzelińska firma MILLENIUM s.c. T. Maras & A. Zakałek zrealizowała budowę boiska zgodnie z ustalonym terminem.

Należy przypomnieć, że Strzelin znalazł się gronie 16 dolnośląskich gmin i powiatów, które uzyskały w 2013 roku dofinansowanie budowy kompleksów sportowych, w ramach programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu”. Całkowity koszt zadania wyniósł ponad 600 tys. zł. Gmina Strzelin otrzymała na ten cel od Marszałka Województwa Dolnośląskiego dofinansowanie w wysokości 300 tys. zł. Udało się również pozyskać dodatkowe 180 tys. zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki, w ramach Programu Rozwoju Szkolnej Infrastruktury Sportowej.

Dodatkowo, w ramach własnych środków finansowych, Gmina Strzelin wykonała remont dróg dojazdowych do boiska lekkoatletycznego.

Charakter obiektu umożliwia organizację urozmaiconych i atrakcyjnych lekcji wychowania fizycznego, co zaowocuje poprawą sprawności fizycznej mieszkańców miasta i gminy Strzelin. Z kompleksu mogą korzystać nieodpłatnie nie tylko uczniowie PSP nr 5, ale też wszyscy mieszkańcy miasta i gminy Strzelin. Administratorem obiektu jest Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 im. Bolka I Świdnickiego w Strzelinie.
źródło: www.strzelin.pl

Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” to program realizowany od ubiegłego roku na terenie województwa dolnośląskiego. Zgodnie z jego założeniami w ciągu najbliższych lat w regionie powstanie ok. 45 nowoczesnych obiektów sportowych. W 2013 r. powstało 16 ogólnodostępnych boisk lekkoatletycznych. Dziś wicemarszałek Radosław Mołoń otworzył kolejny obiekt tego typu przy Szkole Podstawowej nr 5 w Strzelinie.

5 milionów złotych – tyle środków w ramach programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” trafiło do tej pory do 16 powiatów i gmin z Dolnego Śląska. Kolejne boiska powstaną w tym roku m.in. w Lwówku Śląskim, Bolesławcu, Górze oraz w Świdnicy. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego na sesji Sejmiku 27 marca.

Szacunkowy koszt budowy jednego kompleksu w ramach programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” to około 600 tys. zł. Połowa tej kwoty to dotacja województwa dolnośląskiego, resztę dopłacą samorządy. Samorząd województwa zdecydował, że do 2015r. przeznaczy na ten cel 15 mln zł.

Program „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” został objęty patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Swoje poparcie wobec tej inicjatywy wyrazili znani sportowcy i medaliści olimpijscy: Irena Szewińska, Anita Włodarczyk, Robert Korzeniowski, Tomasz Majewski i Szymon Ziółkowski. Założenia programu zostały zaakceptowane przez Komisję Obiektów
źródło: www.umwd.pl

Udostępnij.

Zostaw komentarz