DZLA podsumowuje sezon

0

Autor: Aleksandra Szumska

Dolny Śląsk to obecnie region, który chyba najbardziej angażuje się w rozwój lekkiej atletyki w Polsce. Choć nie mamy hali, a nie stadionu na miarę organizacji mistrzostw Polski, Europy czy świata, to jednak sporo się tu dzieje, zarówno pod względem wyników, szkolenia dzieci i młodzieży, jak i organizacji imprez.
Dolnośląski Związek Lekkiej Atletyki podsumował sezon. Trzeba przyznać, że statystyki są bardzo dobre i stanowią niezłą perspektywę na kolejny rok. Tak wiec od początku. Jeśli chodzi o organizację imprez to zorganizowanych zostało 6 mitingów: Wałbrzych – Halowe Mityngi oraz Halowe Mistrzostwa Dolnego Śląska Młodzików, Lwówek Śląski – Mistrzostwa Makroregionu Młodzików, Wrocław – Mistrzostwa Dolnego Śląska w biegach przełajowych, Zgorzelec – Inauguracja sezonu 2016, Memoriał Wilhelma Nowickiego, Memoriał Michała Kordy i Jana Krzyżaka, Bogatynia – Mistrzostwa Dolnego Śląska Juniorów, Oleśnica – Mistrzostwa Dolnego Śląska Młodzików.

Szkolenie
Rzeczą jasną jest, że nie byłoby rozwoju danej dyscypliny bez trenerów. W mijającym roku na Dolnym Śląsku mieliśmy 9 trenerów klasy mistrzowskiej PZLA, 15 I klasy, 38 trenerów PZLA, 28 instruktorów. Ponadto, na terenie naszego województwa działały 33 licencjonowane kluby lekkoatletyczne. Jeśli chodzi o licencje zawodnicze to przyznano ich w sumie naszym zawodnikom 962: dzieci starsze – 20, młodzik, junior młodszy, junior, młodzieżowiec – 887, senior – 55. O jakości zawodników i ich sukcesach mówią przyznane klasy sportowe. Międzynarodową klasę mistrzowską otrzymało 8 zawodników, mistrzowską 20, pierwszą 47, drugą 90, trzecią 154, IV 132, V 113 – w sumie 564

Programy lekkoatletyczne
Na terenie naszego województwa trenuje zaplecze kadry narodowej juniorów i juniorów młodszych. W sumie szkolonych jest 97 lekkoatletów. Trenerami podczas akcji szkoleniowych są: Marek Bialic, Zdzisław Kokot, Tomasz Markowski, William Rostek. Kolejna kwestia to kadra wojewódzka młodzika. W jej ramach szkolonych jest 111 zawodników. Wręcz furorę na Dolnym Śląsku robi program Lekkoatletyka dla każdego! W sumie w jego ramach szkoleniem objętych zostało 1214 dzieciaków ze szkół podstawowych i gimnazjów.
Współzawodnictwo sportowego dzieci i młodzieży
Najlepszym klubem lekkoatletycznym szkolącym dzieci i młodzież został MKS MOS Wrocław. Na podium w klasyfikacji stanęli także przedstawiciele: AZS AWF Wrocław oraz MKS Bolesłavi Bolesławiec. Kolejne miejsca zajęli: MKS Osa Zgorzelec, WLKS Wrocław, LKS Górnik Wałbrzych, Śląsk Wrocław, LKS Polkowice, MLKS Echo Twardogóra oraz MKS Parasol Wrocław. W sumie sklasyfikowanych zostało 29 klubów.

Najlepsi trenerzy
DZLA prowadziło także klasyfikację na najlepszego trenera w poszczególnych kategoriach wiekowych. W kategorii seniorskiej zwyciężył Marek Rożej przed Józefem Lisowskim i Dariuszem Łosiem. W kategorii młodzieżowców najlepszy okazał się Zdzisław Kokot, Kamil Kobiałka i William Rostek. W rywalizacji juniorów pierwsze trzy miejsca zajęli: William Rostek, Kamil Kobiałka oraz Grzegorz Banaszek. Najlepszymi szkoleniowcami juniorów młodszych okazali się: Kamil Kobiałka, Franciszek Karpiński oraz Władysław Pierzechała. W kategorii młodzików byli to: Tomasz Markowski, Kamil Kobiałka i Marek Bialic.

Najważniejsze wyniki
Oczywiście najważniejszym wynikiem osiągniętym przez lekkoatletów należących do dolnośląskich klubów był srebrny medal zdobyty na igrzyskach w Rio przez Piotra Małachowskiego (Śląsk Wrocław). Ten sam zawodnik został także mistrzem Europy. Do Rio pojechali również inni medaliści mistrzostw Europy: Joanna Linkiewicz – 400 m ppł. (AZS AWF Wrocław), Rafał Omelko – 400 m (AZS AWF Wrocław) oraz Robert Sobera – skok o tyczce (AZS AWF Wrocław). O następców naszych mistrzów możemy być spokojni. Takie szkolenie młodzieży jakie jest obecnie na Dolnym Śląsku z pewnością pozwoli na znalezienie nowych talentów.