Podsumowanie startu dolnoślązaków – PZLA Halowe Mistrzostwa Polski U18 i U20 RZESZÓW, 11-13 lutego 2022

0

Od 11 do 13 lutego juniorzy młodsi i juniorzy rywalizowali w najważniejszej dla nich imprezie sezonu jaką były PZLA Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce U 18 i U20 zorganizowane przez Podkarpacki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki.

Sportowcy z naszego województwa łącznie zdobyli 11 medali ( 3 złote, 6 srebrnych i jeden brązowy).

MKS Bolesłavia Bolesławiec – ( 0 1 0 )

Dziewczyny lubią brąz… tak śpiewał Ryszard Rynkowski, ale nie te z WLKS Wrocław…                            W kategorii U 20 w pięcioboju kobiet zwyciężyła Paulina Kubis gromadząc 3946 punktów, drugie miejsce przypadło  zawodniczce  KS Warszawianka Warszawa  Aleksandrze Krawczyk  ( 3861 pkt.), a trzecie Marleen Baas z OŚ AZS Poznań, która zgromadziła 3708 pkt.                                                     Drugą medalistką klubu WLKS Wrocław została Anna Rugowska, która startowała w wyjątkowym konkursie skoku w dal ( kat.U20) ponieważ Jej rywalka Anna Matuszewicz ( MKL Toruń ) wygrywając konkurs wynikiem 6.41m poprawiła rekord Polski juniorek. Ania oddając swój najdalszy skok 5.63m sięgnęła po srebro, które było nie lada osiągnięciem dla Niej, trenera Kamila Kobiałka i oddanych kibiców ponieważ Ania przez kilka tygodni trenowała w sposób ograniczony wykonując trening zastępczy, a wszystko przez kontuzję, której nabawiła się w okresie przygotowawczym. Rekord życiowy Ani wynosi 588cm. Trzecia w konkursie była Anna Kłosińska ( UKS Vis Skierniewice ) skacząc 554cm.

Na co dzień trenująca w GKS  Start Długołęka Dorota Puzio ( U 20) w finale 60m zdobyła srebrny medal okraszony świetnym rekordem życiowym 7.42 sek. Jest to 6 wynik na listach all time w Polsce w kategorii U20!  Wygrała Magdalena Niemczyk( 7.37sek.- rek.życ.) – UKS Tiki- Taki Kolbuszowa , a brąz przypadł  Julii Dziamskiej (7.54sek.-rek.życ.) z klubu MKS Juvenia Puszczykowo. Warto odnotować szóste miejsce Martynie Tylak z MOS Wrocław, która również pobiła swój rekord życiowy (7.77sek. ).  Drugim medalistą  grupy trenera Henryka Benkowskiego,  był junior młodszy Jan Gonkiewicz,  który został przygotowany do swojego rekordowego biegu startami na dystansie 60m  i jednym biegiem młodzikowskim- 600m. Jan do finału dostał się z wynikiem 34.98 poprawiając raz jeszcze w finale swój rekord życiowy zamieniając go na czas 34.69. Ten wynik dał srebrny medal zawodnikowi ‘’Niebieskich”!  Mistrzem Polski  został Adrian Wójciak (UMLKS Pegaz Opoczno) z wynikiem 34.66sek. Brąz przypadł Jakubowi Pestka ( 35.39sek.) z AZS-AWF Gorzów.

Michał Zazula z MKS Boleslavia Bolesławiec ćwiczy sumiennie od 2014 roku, a przynajmniej tak podpowiada domtel-sport.pl. Starty halowe to szereg sukcesów tego młodzieńca. W pierwszym roku występów na hali wywalczył czwarte miejsce wśród juniorów młodszych w siedmioboju, rok później był już drugi. Ten sam wynik powtórzył w 2021r. Toruńska hala była dla Michała przez te wszystkie lata miejscem w którym sięgał po medale oraz rekordy życiowe. I nie inaczej było w tym roku! Na nowej rzeszowskiej hali podopieczny trenera Bartosza Grumana wystąpił w konkursie skoku w dal. Oddał piękny skok, który po zmierzeniu wyniósł 7.07m. Ten wynik wystarczył na wicemistrzostwo Polski. Prowadzony wielobojowo blondyn z Bolesławca powoli wybiera z trenerem swoją koronną konkurencję i chyba będzie nią skok w dal! Mistrzem Polski U20 został  Patryk Kamionek (UKS LA Basket Warszawa)- 7.14m. Trzecim w konkursie był zawodnik LLKS Osowa Sień Gabriel Dziełakowski (7.02m).

Pisząc ten artykuł słucham Kroniki Sportowej w Polskim Radio ( codziennie 22.33) i byłem o krok od podpowiedzi jednego z redaktorów sportowych opisującego relację z Igrzysk Olimpijskich i zawodów w  łyżwiarskich par tanecznych. Sprawozdawca  podkreślał czym jest taniec na lodzie i co jest kluczem do bycia finalistą olimpijskim. Mówił o charakterze wybranego rytmu i ruchach połączonych z płynnością koniecznie wpasowaną w muzykę, a wszystko kończy się oceną  sędziowską… Skojarzyłem tę wypowiedź z biegiem przez płotki chociaż…  zawodniczka LKS Górnik Zabrze Amelia Kielar ( U18) oprócz wypracowanego rytmu, oprócz płynnego przebiegnięcia wszystkich płotków i mistrzowskiego finiszu musiała unikać w swym starcie piruetów i innych ‘’podskoków”. W Jej biegu koncentracja, pewność siebie i silne nogi od startu do mety dają nagrodę na którą sprinterzy nie muszą tak długo czekać jak łyżwiarze figurowi…Tutaj liczy się czas i miejsce!

60m pł.
1. Zuzanna Zając- AZS AWF Katowice ( 8.35 )
2. Amelia Kielar– LKS Górnik Wałbrzych ( 8.37 )
3. Wiktoria Gadajska- RLTL Optima Radom ( 8.47 )

Julia Ścisłowska w 2021 roku zajęła 10 miejsce podczas Mistrzostw Europy Juniorów w Tallinie. Wychowanka LLKS Osowa Sień, a obecnie trenująca pod okiem trenerki Anny Rostkowskiej i Piotra Rostkowskiego reprezentantka KS SMS Szklarska Poręba  w Rzeszowie zdobyła swój pierwszy medal w hali. Pierwszy i złoty!

1. Julia Ścisłowska- KS SMS Szklarska Poręba ( 4:34.34 )
2. Paulina Rębacz- KS Żeglina Sieradz (4:35.12)
3. Paulina Stempniak-  KS Energetyk Poznań ( 4.35.47 )

Bieganie w Karkonoszach to sama przyjemność, ale bieganie zimą w Szklarskiej Porębie to czas w którym zawodnicy mogą sprawdzić swój charakter ( śnieg, zmienna pogoda….) dlatego bardzo ważnym aktem treningowym, ale też nagrodą za codzienny trening i mozolną długodystansową orkę jest wyścig. Do takiego wyścigu przystąpił Patryk Szmit ( KS SMS Szklarska Poręba ) , który wywalczył brązowy medal.
Wynik na mecie 8.40.02, który jest rekordem życiowym zawodnika pozwala myśleć o bardzo dobrym sezonie letnim. Wygrał zawodnik AZS AWFIS  Gdańsk Maciej Magier ( 8.34.18 ), na drugim miejscu uplasował się Adrian Romberg ( MKS MOSM Bytom )- 8.37.79.

Zawodnicy MKS MOS Wrocław przywieźli do stolicy Dolnego Śląska po jednym kruszcu z Rzeszowa… Trener musi umieć liczyć i wyszło idealnie, wręcz książkowo. Tak jak Jan Gonkiewicz Z Długołęki  tak i Jego starszy kolega z MOS Wrocław Adam Kadyło przetarł się kilka razy przed docelowym startem, a do finału biegu na 400m zaprowadził Go wynik 48.74. W finale dołożył, a w zasadzie zabrał trochę i to pozwoliło Jemu i trenerowi Wiliamowi Rostkowi cieszyć się z brązowego medalu Mistrzostw Polski.

Wyniki Panów z podium przedstawiają się w sposób następujący:
1. Piotr Dąbrowski- KS Prefbet- Sonarol ( 47.90)
2. Jakub Szczepaniak- UMLKS Start Wieruszów  ( 47.90)
3. Jakub Kadyło- MKS MOS Wrocław ( 48.13 )

W wielobojach dolnośląskie kluby czują się bardzo dobrze, a drogę do mistrzostwa zawodnicy osiągają w różny sposób. Dla jednych wielobój jest przepustką do poszukiwań tej jedynej, ulubionej i  wyjątkowej konkurencji w której przez lata startują, a dla innych  priorytetem, którego dwudniowe zmagania będą ich pchać we współzawodnictwo, mistrzowski trening, analizę każdej z konkurencji, a na samym końcu tradycyjnej kąpieli w rowie z wodą dla przeszkodowców. Podopieczny trenera Dariusza Łosia Artur Brzeziński powtórzył wynik Pauliny Kubis z WLKS wygrywając 78 punktami z Norbertem Czerwionką ( KS Wejher Wejherowo, 4640 ), i trzecim Marcinem Jungiem  ( MLKS Agros Żary, 4610 ).                                                                                                                                                    Kolejnym medalistą klubu MKS MOS Wrocław został Stanisław Woliński ( U20) podopieczny trenera Wojciecha Wolińskiego, który startując 60m pł. finiszował z wynikiem 8.01 ( rek.życ. 7.98 z MDŚ- Łódź 2022 ).  Wynik ten pozwolił uzdolnionemu juniorowi zdobyć wicemistrzostwo Polski.  Bieg wygrał Patryk Kamionek ( UKS LA Basket Warszawa)- 7.85, trzeci był płotkarz klubu KS AZS AWF Kraków Oskar Bydoń ( 8.05 ). Rekord Polski juniorów na tym dystansie został ustanowiony niedawno bo w 2021 roku i należy do Jakuba Szymańskiego ( 7.60 ).

Odsyłamy Państwa do lektury ‘’rezultaty’’ z HMP U 18 i U 20, które są zamieszczone na stronie pzla.pl oraz domte-sport.pl. Można tam zapoznać się ze wszystkimi wynikami startujących zawodników w tym lekkoatletów z naszego regionu! Gratulujemy Wszystkim startującym w Halowych Mistrzostwach Polski i  już dziś zapraszamy do zapoznania się z oferty, którą kierujemy razem z klubami i sponsorami do biegaczy naszego województwa. Wspólna inicjatywa  Grand Prix Dolnego Śląska w Biegach Przełajowym pomoże młodzieży przygotować się wiosną do letnich startów, a jesienne edycje do Mistrzostw Polski w Przełajach.