Nie żyje Bogumił Mańka

0

Z ogromnym żalem informujemy, że w dniu 18 maja 2023 r. zmarł trener Bogumił Mańka

„Pogrzeb odbędzie się 27 maja (sobota) o godz. 12.30 na ul. Smętnej we Wrocławiu. Kremacja i pożegnanie 26 maja o godz. 11.00 na ul. Japońskiej 2a – krematorium Archon”

Urodzony 4 sierpnia 1944 r. w Pszczynie. Uczęszczał do Technikum Geodezyjnego w Opolu, które ukończył w 1904 r. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej stopnia średniego w Opolu, uczęszczał do klasy perkusji. W latach młodości był zawodnikiem Śląska Wrocław, uprawiał lekkoatletykę. Legitymował się takimi rekordami: skok w dal-721 cm, skok wzwyż techniką przerzutową – 201 cm, bieg na 110 m ppł – 15,4 sek., 400 m ppł – 57,8.

Po maturze odbył zasadniczą służbę wojskową w kompani sportowej WKS Śląsk Wrocław. W latach 1968-1971 studiował w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Pracę magisterską napisana pod kierunkiem prof. Tadeusza Bobera. Dotyczyła skoku w dal „Analiza biomechaniczna odbicia podwyższonego i normalnego w skoku w dal” i była oparta na badaniach przeprowadzonych na czołowych polskich skoczkach w dal z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ub. wieku między innymi takich, jak: Zbigniew Bet, Zdzisław Kokot, Andrzej Stempień, Jerzy Homziuk.

Po ukończeniu studiów podjął pracę w latach 1971-1974 w swojej macierzystej uczelni, na etacie asystenta stażysty. Równocześnie pracował w charakterze trenera w Międzyszkolnym Klubie Sportowym Orlik Brzeg. W 1974 r. przeniósł się do Raciborza. Został zatrudniony w charakterze nauczyciel wychowania fizycznego w II Liceum Ogólnokształcące Racibórz a także trenera lekkiej atletyki Victoria Racibórz, Jednym z wielu wychowanków z okresu jego zatrudnienia klubie SA Viktoria był chodziarz Mariusz Szczęsnyl, a także Justyna Kasprzycka, której pierwszym trenerem był Karol Szynol a przez 9 lat Bogumił Manka. W 1979 r. Bogumił Mańka ponownie został zatrudniony w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu w Zakładzie Lekkiej Atletyki na stanowisku starszego asystenta, a od 1988 r. w charakterze trenera starszego wykładowcy. W Uczelni tej pracował do 2009 r. tj. do momentu przejścia na emeryturę. Przez cały okres pracy w Akademii Wychowana Fizycznego we Wrocławiu, był równocześnie zatrudniony jako trener lekkiej atletyki w klubie Akademicki Związek Sportowy Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Jako trener specjalizował się w konkurencjach skocznościowych a w szczególności skokiem wzwyż.

Polski Związek Lekkiej Atletyki doceniając wiedzę trenerską zaproponował w 1976 r. opiekę szkoleniową nad kadrą juniorek specjalizujących się w skoku wzwyż. W 1979 r. został trenerem kadry seniorek.
Przez Polski Komitet Olimpijski Bogumił został powołany w charakterze trenera reprezentacji Polski na Zawody Przyjaźni, które odbywały się w 1984 r. w Pradze (Czechosłowacja) w zastępstwie Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles. Na tych zawodach miał po opieką dwie skoczkinie wzwyż: Danutę Bułkowską, której był jednocześnie trenerem klubowym i Jolantę Komasę.

Z ogromnej grupy podopiecznych trenera Bogumiła Mańki na Igrzyskach Olimpijskich wystartowali: Danuta Bułkowska (1980), Beata Hołub (1992), Krzysztof Krawczyk (1988), Michał Bieniek (2008). Duże sukcesy na arenach światowych odnieśli również inni wychowankowie jak Donata Jancewicz, czy Urszula Domel.
Niezależnie od wielkich sukcesów i wielkiego sportu zawsze potrafił pracować z młodzieżą interesując się nie tylko minimami na Igrzyska Olimpijskie ale i na Olimpiadę Młodzieży. Bardzo chętnie dzielił się wiedzą podczas szkoleń, kursów i nieformalnych spotkań. Zawsze charyzmatyczny, uśmiechnięty i wydawałoby się niezniszczalny.

Cześć Jego pamięci!

Udostępnij.

Zostaw komentarz