SMS Wrocław

Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 22 we Wrocławiu to jedyna szkoła o profilu lekkoatletycznym na Dolnym Śląsku i jedna z czterech szkół w Polsce. Nasza szkoła to połączenie nowoczesności z tradycją szkolenia młodzieży w klasach sportowych o profilu lekkoatletycznym.

Co nas wyróżnia?
Nasi wychowankowie od lat zdobywali laury na mistrzowskich zawodach letnich i halowych zarówno w kraju jak i za granicą.

Szkoła daje możliwość efektywnego łączenia treningu sportowego w każdej z wybranych konkurencji lekkoatletycznych z nauką na poziomie liceum ogólnokształcącego w klasach o różnych profilach.

Baza sportowa
Szkoła dysponuje internatem dla osób spoza Wrocławia, nowoczesną bazą przystosowaną do prowadzenia systematycznego treningu sportowego (dwie sale do gier, tunel z nawierzchnią tartanową, siłownię, stadion lekkoatletyczny). Położenie szkoły i wszystkich jej obiektów w największym wrocławskim parku powoduje, że trening odbywa się w bardzo urozmaiconych i przyjemnych warunkach.
Nabór
Szkoła Mistrzostwa Sportowego we Wrocławiu ogłasza nabór do klas pierwszych.
Historia szkoły
W 1968 roku w trzech szkołach średnich w kraju utworzono na zasadzie eksperymentu klasy sportowe. Jedna z nich powstała w II LO we Wrocławiu. W 1996 roku na bazie tych klas została powołana przy II Liceum Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Lekkiej Atletyce. Jest to jedna z czterech takich szkół w Polsce.

Przez prawie 30 lat II Liceum Ogólnokształcące stało się współtwórcą rozwoju młodzieżowej kultury fizycznej, wychowawcą wielu sportowców i działaczy. Nasi uczniowie sportowcy mają niemałe osiągnięcia zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Tutaj wychowano licznych reprezentantów i rekordzistów Polski. Z II LO wywodzą się tacy znani sportowcy jak: Wanda Rutkiewicz – kapitan reprezentacji Polski juniorek w piłce siatkowej, jedna z najsłynniejszych alpinistek świata, Krzysztof Baranowski – rozsławiający Polskę w światowym żeglarstwie samotników, Maciej Jarosz olimpijczyk, medalista Mistrzostw Europy w piłce siatkowej, Anna Rybicka – wicemistrzyni Europy w biegu na 800m.

W roku 1999 nasi uczniowie poprawili dwa rekordy Polski; Hanna Juzyszyn w halowym 5-boju lekkoatletycznym, i Tomasz Chrzanowski w pchnięciu kulą. Szkoła miała również swoich reprezentantów w odbywających się latem w Bydgoszczy Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych, były to; Katarzyna Klisowska w skoku w dal i Zuzannna Orłowska w biegu na 100mppł. Wcześniej już wspominany nowy rekordzista Polski w pchnięciu kulą Tomasz Chrzanowski na Mistrzostwach Europy w Rydze wywalczył tytuł wicemistrzowski.

W roku 2000 nasi uczniowie startowali w licznych zawodach międzynarodowych osiągając bardzo dobre wyniki. W Mistrzostwach Europy Juniorów w Grossetto Kasia Klisowska zdobyła brązowy medal w skoku w dal, Kasia Grzesiak była piątą zawodniczką tych mistrzostw w biegu na 800m. Drużyna chłopców w Hiszpanii wywalczyła tytuł drużynowego Mistrza Świata w zawodach Jeana Humberta. Michał Bieniek (wzwyż)Tomasz Dorożyński i Rafał Niedzielski (110 ppł) reprezentowali naszą szkołę na Mistrzostwach Świata Kadetów w Debreczynie. Liczne medale mistrzostw Polski wywalczyli również; K. Klisowska, K. Grzesiak, T. Jędrusiński. M. Chalabala, M. Kaczmarek. To tylko wybrani z dużej grupy medalistów.

Wkrótce więcej informacji dotyczących osiągnięć uczniów SMS Wrocław.

Kontakt
Zespół Szkół Nr 22
II Liceum Ogólnokształcące im. Piastów Śląskich
ul. Parkowa 18-26
51-616 Wrocław