Standardy Ochrony Małoletnich

0

W dniu 15 lutego 2024 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Ustawa). Ustawa nakłada obowiązki na pracodawców i organizatorów w zakresie działalności związanej z uprawianiem sportu – art. 21, 22b, 22c Ustawy.

OBOWIĄZKI USTAWOWE

Od 15 lutego 2024 roku podmioty prowadzące działalność związaną z uprawianiem sportu małoletnich są zobowiązane do:

1) Weryfikacji przed nawiązaniem stosunku pracy, dopuszczeniem do działalności osób w Krajowym Rejestrze Karnym w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600) lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego (w przypadku zatrudnienia obcokrajowca) oraz weryfikacji osób w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym (RSPTS).

2) Przechowywania zaświadczeń z KRK i RSPTS w formie wydruków w aktach osobowych pracowników/osób dopuszczonych do działalności w organizacji.

3) Wprowadzenia Standardów ochrony małoletnich zgodnie z wymogami ustawy – art.22b.

4) Dokonywania oceny standardów co najmniej raz na dwa lata w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami.

Dokument Standardy Ochrony Małoletnich w Dolnośląskiej Federacji Sportu we Wrocławiu ma na celu uwrażliwić każdego, kto współpracuje z dziećmi i młodzieżą, na czynniki ryzyka i sytuacje, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dzieci. Naszym wspólnym obowiązkiem jest dbanie o ochronę tych, którzy sami się często obronić nie mogą. Wszystkie szczegóły dotyczące tych zagadnień znaleźć można w pełnej treści dokumentu:

Standardy Ochrony Małoletnich DZLA tekst jednolity

Standardy Ochrony Małoletnich wersja dla małoletnich

Udostępnij.

Zostaw komentarz