Zmarł trener Jan Fus

0

Zmarł trener Jan Fus
W wieku 79 lat zmarł JAN FUS – wybitny trener, czołowy zawodnik w latach sześćdziesiątych, niezwykle barwna postać polskich biegów długich.
W połowie lat 70. był trenerem kadry juniorek na długich dystansach, a następnie trenerem kadry narodowej przeszkodowców.

To pod Jego okiem trenowali m.in. tak wybitni maratończycy jak Jerzy Skarżyński czy Antoni Niemczak ( 2.09:41 – 28 października 1990, Chicago– 3. wynik w historii polskiego maratonu).
Przez wiele lat związany z WKS ŚLĄSK Wrocław, w którym był trenerem biegaczy jednocześnie z Czesławem KOŁODYŃSKIM.

Od 2002 roku przez kilka lat współpracował ściśle z klubem MŁODZIK – Ziemia Oławska.
W wieku ponad 60 lat dalej bardzo aktywny biegowo, na Dolnym Śląsku i nie tylko zajmował czołowe miejsca w zawodach w kategorii M60 reprezentując barwy WKB PIAST Wrocław.
Zwieńczeniem jego kariery był ZŁOTY MEDAL na Mistrzostwach Europy Weteranów w biegu na 2000 metrów z przeszkodami w roku 2006 (8:01.33 – do dziś Rekord Polski M65).
Po przeprowadzce w okolice Kobylej Góry został trenerem w Orkanie Ostrzeszów. Dalej można go było spotkać na mityngach lekkoatletycznych na stadionie Olimpijskim we Wrocławiu.

***

Optymizm, ogromne poczucie humoru, niespożyte pokłady energii , stanowczość i pewność siebie – to cechy, które Pana Jana wyróżniały , budziły wielką SYMPATIĘ i SZACUNEK.

Nie zapomnimy nigdy wspólnych zgrupowań i treningów w Bystrzycy Oławskiej.

Wpojonych zasad i reguł treningowych, niebanalnych wskazówek – jak zostać naprawdę dobrym biegaczem.

Pasji, którą dał Pan młodym biegaczom z Wrocławia i Ziemi Oławskiej i wiedzy, którą się chętnie dzielił.
A obozy w Jodłowie na zawsze pozostaną w naszej pamięci ….

Udostępnij.

Zostaw komentarz