PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych

0

PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych

Tomaszów Lubelski 2021

Pierwsze Mistrzostwa Polski PZLA w biegach przełajowych odbyły się 100 lat temu w Warszawie, a zwycięzcą crossu na dystansie 6,5km został Jan Baran. Od tamtych czasów zmieniło się niewiele, bo to co najważniejsze w przełajach czyli bieganie w urozmaiconym terenie w chłodzie, deszczu, śniegu albo przy wiosennym słoneczku wciąż jest aktualna.  Z tabel historycznych najwięcej medali tej imprezy zdobył Rafał Wójcik (5-1-3), a w tabeli najbardziej wartościowych kruszców prowadzi Zdzisław  Krzyszkowiak (6-2-0). Miejsce trzecie należy do Dolnoślązaka Mateusza Demczyszaka – WKS Śląsk Wrocław (5-2-0),  który w 2020 roku zakończył karierę sportową.

25.01 br. Polski Związek Lekkiej Atletyki poinformował, że Gospodarzem 82. Mistrzostw Polski (27.11.2021r.) zostanie Tomaszów Lubelski. Miasto usportowione, w którym wielosekcyjny klub Tomasovia Tomaszów Lubelski skupia dzieci i młodzież, trenujące między innymi taniec towarzyski, szachy, siatkówkę, piłkę nożną, biegi narciarskie i lekkoatletykę.

Trasy narciarskie będące w okresie wiosennym i jesiennym bazą treningową lekkoatletów i sprawdzonym miejscem mityngów przełajowych została wybrana na miejsce spotkania biegaczy przez włodarzy Tomasovii i PZLA. Biegacze ścigali się na 1km pętli, w której najbardziej selektywnym miejscem był podbieg i około 100m bieg po piasku.

W Tomaszowie Lubelskim odbyło się 11 biegów oraz Mistrzostwa Polski w biegu MASTERS.

O godzinie 10.31 ruszyły na dwie pętle juniorki młodsze. Zwyciężyła Rębacz Paulina (KS Żaglina Sieradz), druga była Kuczaba vel Kuciabińska Izabela (KS Czempion Warszawa), a trzecia Multan Julianna (SRS Kondycja Piaseczno). W tym biegu odnotowaliśmy start 4 biegaczek z naszego województwa, wśród których najwyższe – 6. miejsce zajęła Cieślik Wiktoria (KS SMS Szklarska Poręba).

Gdy juniorki młodsze finiszowały przed przystrojoną sceną wręczania medali, starsze koleżanki wiązały sznurówki i dogrzewały się krótkimi przebieżkami. Start 10.41- 2km i jedna z faworytek do złota – Ścisłowska Julia (KS SMS Szklarska Poręba) z pewnością wracała do udanych MP z Kwidzynia, w których to wygrała z przewagą 6 sekund nad rywalką z Pszczyny. W tym roku również nie dała szans przeciwniczkom! Wygrała zdecydowanie z 5 sekundową przewagą nad Karpiuk Magdaleną (KS Podlasie Białystok). Brązowy medal wywalczyła Piechowska Regina (ULKS Talex Borzytuchom). Ósma w tym biegu była Sikora Julia z SSMKS Parasol Wrocław.

Jak w szwajcarskim zegarku, po upływie 14minut sędziowie wystartowali kolejny bieg. Na starcie pojawiły się juniorki, które miały do pokonania trzy pętle. W tym biegu Cichosz Maria (2005; SSMKS Parasol Wrocław), podopieczna trenera Dominika Golca uplasowała się na 22 miejscu. Zwycięstwo przypadło Napiórkowskiej Katarzynie  (LKS Maków Mazowiecki), 2. Lizińska Anna (CKS Budowlani Częstochowa), 3. Szulska Aleksandra (SKLA Sopot).                                Ostatnim biegiem dla juniorek był dystans 4km. W 2020. roku w Kwidzyniu Natalia Bielak z KS SMS Szklarska Poręba zdobyła srebrny medal. W Tomaszowie Lubelskim niestety troszkę zabrakło. Natalia była czwarta, finiszując za trzecią Koralewską Julią (CWZS Zawisza Bydgoszcz), drugą Breza Olimpią (KUKS Remus Kościerzyna) i broniącą tytułu Mistrzynią Polski Wawrzyniak Oliwią z OŚ AZS Poznań. W tym biegu przedstawicielkami naszego regionu były dwie biegaczki. Miejsce 19 zajęła Kowalska Agata z SL GKS Olsza Olszyna Lubańska.

Chłopcy z rocznika 2004 i 2005 oprócz kibicujących przed ekranami telewizorów swoich Rodzin i Przyjaciół mogli liczyć też na doping koleżanek, które miały już za sobą start i z pewnością związany z nim stres.

Przed biegiem:

‘’ Podbiegaj spokojnie pod górkę!”

 ‘’ Wkręć dłuższe kolce!”

‘’ Biegaj na krótko,  jest ciepło!”

‘’ Nie bój się. To tylko 3km!”

W trakcie biegu:

‘’Walcz!’’

‘’Idziesz!’’

‘’Jedziesz!” 

A było tak:

 1. Herzyk Kamil (SLiS JUST TEAM Bielsko- Biała)
 2. Twardoń Szymon (KS Energetyk Poznań)
 3. Kitliński Bartosz (AZS UMCS Lublin)

Województwo Dolnośląskie i rodzime kluby reprezentowało 3 biegaczy. Chłopcy z MKS OSA Zgorzelec zajęli 21 i 25 miejsce. Zawodnik z KS SMS Szklarska Poręba ukończył zawody na 36 miejscu.

Przy okazji pierwszego medalu w tej imprezie dla AZS UMCS Lublin warto wspomnieć o pojawieniu się na zawodach Marcina Lewandowskiego, który od kilku miesięcy jest zawodnikiem tego klubu. Marcin w Tomaszowie Lubelskim choć nie startował to kibicował i wręczał medale.

Żółwi Ninja było 4 i wśród nich jeden lider – Leonardo. Nie wiemy jaką ksywkę ma Kulik Robert, ale z pewnością nie porusza się jak żółw – chyba, że Ninja! I to On spośród czterech Dolnoślązaków zajął najlepsze miejsce w kat.junior w biegu na dystansie 3km. Ba! Wyprzedził Wszystkich startujących, a przewaga nad drugim Skalskim Szymonem (SKLA Sopot) wyniosła 7,15s nad Antoszem Wiktorem (UKS Romer Rabka Zdrój). Wielkie brawa dla Roberta, Jego trenera Jacka Wośka i włodarzy klubu z Twardogóry!

Na półmetku zawodów Dolnoślązacy zdobyli dwa złote medale, które trafiły do Twardogóry i Szklarskiej Poręby.

Chłopcy, którzy w dużej mierze w przyszłym roku będą wypełniali minima na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży na dystansie 3000m i 2000m z przeszkodami, tej jesieni trenowali pilnie do najdłuższego crossu w tej kategorii wiekowe j- 5km, którego pokonanie z pewnością będzie zdobyczą doświadczenia i przełamywania swoich słabości mierząc się z pięcioma podbiegami, pięcioma ścieżkami specjalnie usypanego piasku oraz zmagania się z wiatrem i chłodem. Bieg ukończyło 46 przełajowców, a naszą ziemię reprezentowało 3 biegaczy. Najlepszy z Nich – Janas Filip (SSMKS Parasol Wrocław) był 4. przegrywając medal 6 sekund. Wybitny trener śp. Czesław Kołodyński, który przez wiele lat szkolił biegaczy z Pilczyc w swojej karierze sportowej zdobył na przełajowych MP brązowy medal na dystansie 12km! Nie bez kozery wymieniamy trenera Kołodyńskiego, ponieważ w ostatnim biegu tego dnia, Jego wychowanek sięgnął po tytuł, ale wszystko w swoim czasie. Podium 5km juniorów młodszych przedstawia się w sposób następujący:

 1. Bajorski Adam (RLTL Optima Radom)
 2. Lachowski Maciej (KS Sprint Bielsko- Biała)
 3. Fijak Tomasz (MKS Żywiec)

Juniorzy – 6km, w którym wystartował 1 zawodnik naszego województwa. Niestety nie ukończył sportowej rywalizacji.  W tym biegu zawodnicy z podium wbiegali po sobie co 4 sekundy. Wygrał: Rak Filip (AZS KU Politechnika Opolska), drugie miejsce wywalczył Pogorzelski Konrad (Adam Draczyński Running Team Nowa Sól), a trzecie Gos Mateusz (RLTL Optima Radom). Srebrny medalista tego biegu swoją formę szlifował startując, między innymi w 46. Crossie Żagańskim i  Garmin Cross Karkonoski – Szklarska Poręba.

Panie biegają pierwsze!
Zapraszamy na start seniorki, dystans 4km.
Biegaczki zagrzewał do walki Marcin Lewandowski i spiker tej imprezy – Marek Bialic (trener MKS Piast Lwówek Śląski), którzy z pewnością nie mogli się nudzić tego dnia. Kondycji nie zabrakło żadnej ze startujących, ale pierwsze miejsce przypada tylko jednej osobie i była Nią – Płocińska Aleksandra z SRS Kondycja… Piaseczno! Srebro wybiegała Jagielska Ewa (KS Prefbet- Sonarol), a brąz Lizakowska Weronika (KUKS Remus Kościerzyna). Dolny Śląsk i swoje kluby reprezentowały w tym biegu dwie biegaczki z Wrocławia i Siechnic.                                                                                                           

Ulubionym dystansem Mateusza Demczyszaka w którym startował na przełajach był cross 4km. To On w 2016. roku pokonał Marcina Lewandowskiego, wygrywając z przewagą 6 sekund. Podobnie było w 2018. roku, kiedy zostawił w tyle Patryka Błaszczyka i Dariusza Boratyńskiego… W tym roku, borykający się z kontuzją Dariusz Boratyński (KS AZS AWF Wrocław) próbował odnaleźć formę na zgrupowaniu w Szklarskiej Porębie. Zdążył i po raz pierwszy wygrał Mistrzostwa Polski Seniorów na dystansie 4km! Brawo dla Dariusza Boratyńskiego, Jego Najbliższych i dbającego o trening i dobór startów trenera Jacka Wośka. Pierwszym trenerem zwycięzcy był wspomniany już w artykule śp. Czesław Kołodyński, który bardzo poważnie traktował starty swoich zawodników w przełajach. Cześć pamięci trenera Parasola i brawo dla Dariusza Boratyńskiego za wolę walki i wiarę w ciężką pracę na ostatnim zgrupowaniu przed zawodami w  Tomaszowie Lubelskim. Dolnośląskie kluby reprezentowało w biegu na 4km siedmiu seniorów.

Maratonki na start! Bardzo ciekawy bieg, który do ostatniej pętli trzymał kibiców w napięciu. O złoto walczyła Lisowska Aleksandra – maratonka (2.26.16; KS AZS UWM Olsztyn), podopieczna trenera Jacka Wośka, a także Bernardelli Iwona (maraton 2.27:47; KS Prefbet- Sonarol) oraz Brzezińska Aleksandra (maraton- 2.34:24; MKL Toruń). Dziewczyny biegły w zwartej grupie, a miejscem wyroku był podbieg i finisz. Wygrała świetnie przygotowana Topka Beata (ULKS Talex Borzytuchom), za nią finiszowała Lisowska Aleksandra, a brąz przypadł, po wyrównanej walce z Iwoną Bernardelli, biegaczce MKL Szczecin Jackiewicz Monice.

Dziewczyny się ścigały, a mężczyźni rozgrzewali do ostatniego tego dnia biegu na najdłuższym dystansie 8km. Ten bieg nie miał faworytów. Wszyscy biegacze ze ścisłej ósemki mają na swoim koncie medale Mistrzostw Polski. Każdy z Nich miał ochotę na bieg życia tym bardziej, że bacznie byli obserwowani przez trenera blokowego, który miał bilet dla Mistrza Polski do Dublina gdzie odbędą się Przełajowe Mistrzostwa Europy.

Bieg wygrał Jastrzębski Kamil z SKB Kraśnik, wicemistrzostwo przypadło Olejarz Arturowi (MKL Szczecin), a brąz Mikołaj Czeronek z WKS Śląsk Wrocław, podopiecznemu trenera Marka Adamka. Jakub w tym roku w sezonie letnim sięgnął po złoty medal Mistrzostw Polski na dystansie 3000m z przeszkodami, a w tym biegu również złoto w kategorii U-23! Drugi medal w tej kategorii wiekowej zdobył Krzysztof Tschirch (Biegaj z Pasją Szklarska Poręba), którego od kilku sezonów trenuje multimedalista MP Dariusz Kruczkowski. W tym biegu startowało 6 biegaczy z naszego województwa. Jeden z Nich nie ukończył biegu.

Od kilku sezonów PZLA prowadzi również klasyfikację drużynową:

 

 

W klasyfikacji klubowej juniorów:

 1. AZS KU Politechniki Opolskiej Opole 25 punktów
 2. OŚ AZS Poznań 24 punkty
 3. KS SMS Szklarska Poręba 24 punkty
 4. MKS-MOSM Bytom 20 punktów

 

W kategorii U 23 kobiet:

 1. ULKS Talex Borzytuchom
 2. KS AZS AWF Wrocław
 3. MKS Siechnice

W kategorii SENIOR mężczyzn:

 1. SKB Kraśnik
 2. RLTL Optima Radom
 3. KS AZS AWF Wrocław

Polski Związek Lekkiej Atletyki niebawem poda informację nt powołanej reprezentacji na zbliżające się 27. Przełajowe Mistrzostwa  Europy – Dublin 2021. Będzie w niej około 5 miejsc dla juniorów i 1-2 miejsca dla seniorów.

 

 

PEŁNE WYNIKI

 1. PZLA Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych – DOMTEL-SPORT

 

autor tekstu:

Tomasz Szymański

 

 

Udostępnij.

Zostaw komentarz