Zmarł trener MKS Osa Zgorzelec – Józef Wiatrowski

0

Z przykrością zawiadamiamy, iż w wieku 81 lat zmarł trener MKS Osa Zgorzelec – Józef Wiatrowski.

Józef Wiatrowski
Urodzony 13 12.1933r. Absolwent Liceum Pedagogicznego w Świdnicy- 1953. Od 1956 do 1969 pracował w Liceum Ogolnokształcącym w Zgorzelcu jako nauczyciel wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowo obronnego.

W latach 1961-68 pełnił funkcję Kierownika Szkolnego Powiatowego Ośrodka Krajoznawczo – Turystycznego, pracował również w Liceum Pielęgniarstwa (1969-70), a w latach 1970-76 w Technikum Górniczym i Energetycznym jako nauczyciel wf i przysposobienia obronnego.

W roku 1976 ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W roku 1977 doprowadził do powołania w Zgorzelcu pierwszego w Polsce Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, a od 1979 pracował w Wydziale Oświaty i Wychowania jako jego Dyrektor.

Od roku 1963 pracował jako trener w MKS OSA Zgorzelec, wychowując wielu reprezentantów kraju i medalistów Mistrzostw Polski. Był współorganizatorem wielu imprez o zasięgu międzynarodowym (Bieg Turoszowski, Bieg Pokoju, Bieg Przyjaźni), inicjatorem międzynarodowej współpracy Zgorzelca z Goerlitz (Niemcy) i Trutnov(Czechy).

Poczynił wiele starań w celu modernizacji i rozbudowy bazy sportowej całego regionu (budowa sali gimnastycznej przy SP 2, SP 3 i SP 4, Zespole Szkół Licealnych, modernizacja sali przy SP 1, budowa obiektów sportowych przy Zespole Szkół E.Plater i Gimnazjum Nr 1).

Pełnił wiele ważnych funkcji w Szkolnym Związku Sportowym (w latach 1984-92 członek Zarządu Głownego) i Polskim Związku Lekkiej Atletyki (Prezes OZLA Jelenia Góra). Za swoją działalność został uhonorowany wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi.

Otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złotą Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej, Złotą Odznakę PZLA, Odznakę Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, Odznakę Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Odznakę 100-lecia Sportu Polskiego, Odznakę Za Zasługi dla Zgorzelca, Odznakę Za Zasługi Dla Powiatu Zgorzeleckiego.

Józef Marcinów

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 11 lutego 2015 (środa) o godz. 14.00 na cmentarzu komunalnym w Zgorzelcu

Cześć Jego pamięci.

Udostępnij.

Zostaw komentarz